ارتودنسي ارتودنسي .

ارتودنسي

معرفي بهترين روش براي منظم كردن دندان هاي جلو

دكتر دندانپزشك متخصص زيبايي و ترميمي

اصلاح طرح لبخند به معناي داشتن دندان هاي زيبا مي باشد كه در زمان لبخند زدن مشخص مي‎شوند. در صورتي كه دندان هاي نامرتب، داراي فاصله زياد، كوتاه و يا رو به جلو و بد رنگ باشند لبخند را زشت مي كند. افرادي كه به اين عارضه مبتلا هستند، از لبخند زدن خود ناراضي اند كه در نهايت اعتماد به نفس خود را از دست داده و كمتر در بين جمع لبخند ميزنند. براي زيبا شدن لبخند روش هاي مختلفي وجود دارد كه با توجه به نوع مشكلات دندان، فك و لثه بيمار اصلاح واجرا مي شود. از سوي ديگر در اصلاح طرح لبخند دندانپزشك با توجه به شرايط بيمار،روش هاي درمان را پيشنهاد مي دهد. به اين معنا كه دندانپزشك زيبايي قبل از آغاز درمان شرايط سلامت دهان بيمار را به طور كامل بررسي مي كند. اين امر به منظور تعيين مجموعه قواعد مشخص براي اجراي طرح لبخند و همچنين شرايط درمان با توجه به وضعيت و خواسته هاي بيمار انجام مي گيرد. به همين دليل وضعيت دندان ها، لثه ها، ساختار نگهدارنده دندان ها و نيز شرايط جفت شدن دندان ها در اين طرح به دقت بررسي و معاينه و رفع مي شود. نگهداري طرح لبخند مستلزم مراقبت از دهان و دندان در طول زمان است. براي مثال، سفيد كردن دندان بايد گاهي اوقات تكرار شود تا درخشان بودن دندان ها ماندگار باشد و حفظ شوند. درانتخاب بهترين پزشك زيبايي از دندان هاي زيبا,مرتب,سفيد و شيك و لبخند تاثير گزار لذت ببريد.

اصلاح طرح لبخند

آشنايي با تخصص دندانپزشك زيبايي

دندانپزشكي زيبايي و ترميمي قسمتي از تخصص هاي پزشكي بوده كه از يك سو طيف وسيعي از درمانها شامل ترميم هاي پيشگيرانه و محافظه كارانه تا بازسازي دندانهايي كه به ميزان زياد دچار تخريب شده اند و گذاشتن روكش ايمپلنت را شامل شده و از سوي ديگر در تصحيح ناهنجاري زيبايي دندانهاي جلو از جمله بدرنگي ها، منظم كردن دندانها، بستن فاصله بين دندانها، صاف كردن دندانهاي كج رويش يافته و … را در بر مي گيرد.

درمان بدرنگي دندان

درمان بد رنگي دندان

۱– درمان تغيير رنگهاي دنداني:

تغيير رنگ دندانها بدلايل مختلف نظير استفاده از بعضي داروها همچون تتراسيكلين در دوران كودكي، وجود فلورايد اضافي در آب آشاميني، تب يا اسهال شديد در دوران كودكي كه دندانها در حال شكل گيري هستند و يا درمان ريشه (درمان عصب) دندانها اتفاق مي افتد كه اين تغيير رنگها معمولا عمقي مي باشد از سوي ديگر نوشيدن بيش از حد چاي و كشيدن سيگار باعث تغير رنگ مي شوند.
امروزه ميتوان با استفاده از داروهاي سفيد كننده و خاص و بدون صدمه به نسج دندان اين تغيير رنگها را اصلاح نمود در موارديكه تغيير رنگ به دارو جواب مناسب ندهد مي توان با استفاده از يك صفحه كامپوزيتي يا سراميكي (چيني) كه لامينيتناميده مي شود و روي سطح بيروني دندان كه به سمت لب قرار دارد چسبانده ميشود درمان نمود.

۲– بستن فضاي بين دندانها:

بعلل مختلف ممكن است فضا بين دندانها موجود باشد در بعضي بيماران فضا بين دو دندان يا بصورت منتشر بين تمام دندانهاي جلو باشد مي توان با استفاده از كامپوزيت يا لامينيت سراميكي (صفحه چيني) فضاها را بست و ظاهري بسيار زيباتر ايجاد نمود.

۳– منظم نمودن دندانها :

در گذشته تنها راه حل منظم كردن دندانهايي كه چرخيده اند، روي هم قرار گرفته، كج رويش يافته اند و … ارتودنسي بوده است كه در بعضي مواد بعلت طولاني بودن مدت مدت درمان ارتودنسي (از يك تا چند سال) يا بالا بودن سن بسياري از بيماران تمايل به ارتودنسي ندارند.
خوشبختانه اكنون با استفاده از لامينيتهاي كامپوزيتي سراميكي كه روي سطح بيروني دندانها كار گذاشته مي شوند مي توان اقدام به درمان در حداقل زمان (۱-۳ هفته) نمود (بايستي در نظر داشت در موارديكه نامنظمي شديد است تنها راه درمان ارتودنسي مي باشد.)

۴– افزايش طول دندانها:

بعضي بيماران بصورت وراثتي داراي دندانهايي كوتاه هستند يا اينكه بعلت سايش، شكستگي يا افزايش سن دندانهايشان كوتاه شده است كه مي توان براحتي اين مشكلات را درمان نمود.

۵– درمان دندانهايي كه بد شكل يا كوچكتر از حد طبيعي هستند:

در بعضي موارد يك يا چند دندان كوچكتر از حد طبيعي بوده يا بعت نبود مادرزادي يك دندان، دندان مجاور در محل غير طبيعي رويش مي يابد و باعث مي شودند لبخند بيمار غير طبيعي و نا زيبا باشد كه مي توان با حداقل تراش يا بدون تراش با استفاده از پوشش از جنس كامپوزيت يا سراميك شكل و اندازه مناسب را ايجاد و لبخند طبيعي و زيبا براي بيمار فراهم نمود.

روش هاي دندانپزشكي زيبايي و ترميمي
۶– ترميم دندانهاي شكسته:

بعلل مختلف ممكن است دندانهاي جلو دچار شكستگي شوند كه اين شكستگيها در دوران كودكي يا نوجواني بعلت زمين خوردن و در دوران بزرگسالي بعلت تصادف اتفاق مي افتد در گذشته تنها راه درمان روكش يا كراون بود كه مستلزم تراش زياد دندان مي باشد خوشبختانه امروزه مي توان بلا فاصله و با استفاده از ترميم هاي كامپوزيتي يا لامينيت هاي سراميكي كه نياز به حداقل آماده سازي را دارند اقدام به درمان نمود بطوريكه آنقدر طبيعي بازسازي انجام شود كه قابل تشخيص نباشند.
همين اتفاق بعلل مختلف ممكن است براي دندانهاي آسياب (دندانهاي عقب يا خلف) پيش آيد بعنوان مثال بعلت پوسيدگي يا خوردن غذاهاي سفت يا وجود خرده اي استخوان و غيره بهمراه غذا و يا عادت نا نماسب شكستن تخمه، پسته و … اين دندانها دچار شكستگي مي شوند كه در گذشته تنها راه حل استفاده از ترميم هاي كامپوزيتي همرنگ دندان يا پركردگيهاي مخصوص ار جنس چيني كه در لابراتوار ساخته مي شوند و از استحكام بسيار بالايي برخوردارند با حداقل تراش و آسيب نسج سالم دندان آنها بازسازي نمود.

۷– ترميم دندانهاي آسياب (خلفي) با مواد همرنگ:

سوالي كه از سوي بسياري از بيماران مطرح مي شود اين است كه آيا ترميم هاي همرنگ از مقاومت و دوام كافي براي ترميم دندانهاي آسياب برخوردارند؟
بلي مي توان براحتي و بدون نگراني از اين مواد براي ترميم دندانهاي آسياب استفاده كرد بشرطي كه دندانپزشك از تخصص و مهارت كافي برخوردار بوده و از انواع مقاوم مواد همرنگ كه مخصوص ترميم دندانهاي آسياب هستند استفاده نمايد در اين صورت مي توان مطمئن بود كه ترميمي زيبا و با دوام (طول عمر ۷- ۱۰ سال ) انجام شده كه هنگام خنديدن و يا باز بودن دهان به هيچ وجه قابل تشخيص نمي باشد. از اين مواد هم در حفرات كوچك و هم در حفرات بزرگ مي توان استفاده نمود. بديهي است كه در صورتيكه يك دندان پوسيده درست ترميم و يا بازسازي شود در آينده نياز به درمانهاي نياز به درمانهاي وسيعتر نظير درمان ريشه (درمان عصب) قراردان روكش يا جايگزيني با ايمپلنت نخواهد داشت.

۸– جايگزيني دندانهاي از دست رفته با ايمپلنت:

خوشبختانه گذاشتن ايمپلنت در محل دندان از دست رفته كمك بزرگي به بيماران است تا مشكل بي دنداني نداشته باشند براي اين منظور درمان شامل دو مرحله مي باشد:
الف- جراحي: در هنگام جراحي در محل دندان از دست رفته يك ريشه مصنوعي از جنس تيانيوم گذاشته مي شود بسته به محل و وضعيت سلامت عمومي بيماران از ۴ هفته تا ۶ ماه آسان گذاشتن روكش ميسرمي گردد در اين فاصله زماني استخوان شروع به تشكيل اطراف ايمپلنت نموده و كاملا آنرا در بر مي گيرد.
ب- گذاشتن روكش: پس از اينكه استخوان جديد اطراف ايمپلنت تشكيل شده مي تواند روي آن روكش قرار گيرد.
معمولا درمان ايمپلنت توسط دو متخصص انجام مي شود قسمت اول توسط جراح متخصص لثه يا جراح فك و صورت و قسمت دوم توسط متخصص ترميمي يا پروتز به اين ترتيب احتمال شكست و لق شدن ايمپلنت بحداقل رسيده و طول عمر آن افزايش مي يابد.


برچسب: ارتودنسي، روش درمان ارتودنسي، درمان ارتودنسي،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۳۰ تير ۱۳۹۸ساعت: ۰۶:۱۲:۲۰ توسط:فاطمه حسن زاده موضوع: نظرات (0)

معايب اصلاح طرح لبخند

خدمات كلينيك دندننپزشكي سيمادنت

ايمپلنت كلينيك سيمادنت
امروزه پر طرفدارترين درمان در دندانپزشكي ترميم و زيبايي ، سفيد كردن يا بليچينگ دندان است.
در دندانپزشكي زيبايي براي داشتن دندان هايي زيبا و سالم روش هاي مختلف و متفاوتي وجود دارد. كه در اين مقاله به معرفي برخي از آنان مي پردازيم.

در چه مواردي نياز است به دندانپزشك زيبايي مراجهعه كنيم؟

  • افرادي كه دندان هايي بد شكل يا كوچكتر از حد طبيعي دارند و يا به صورت مادرزادي يك دندان، دندان مجاور در محل غير طبيعي رويش مي يابد باعث ميشود تا از باز كردن دهان خود و يا لبخند زدن امتناع كنند. اما امروزه با توجه به پيشرفت هاي بسياري كه در زمينه هاي مختلف از جمله دندانپزشكي رخ داده است باعث شده تا با حداقل تراش يا بدون تراش با استفاده از پوشش از جنس كامپوزيت (مانند كامپوزيت ونير) يا سراميك (مانند لمينيت سراميكي)شكل و اندازه مناسب را ايجاد و لبخند طبيعي و زيبا براي بيمار فراهم نمود.
  • شايد براي شما هم اين موضوع پيش آمده باشد كه فضاي زيادي بين دو دندان شما وجود داشته و از مسئله ابراز ناراحتي كرده باشيد. اما مي توان گفت كه با وجود متخصصين دندانپزشكي زيبايي ديگر نيازي به نگراني و ناراحتي نيست. زيرا امروزه ميتوان به راحتي با استفاده از كامپوزيت يا لامينيت سراميكي (صفحه چيني ) كه در دنياي دندانپزشكي پديد آمده است فضاهاي موجود را بست و ظاهري بسيار زيباتر ايجاد نمود.
  • همچنين ممكن است برخي افراد به دلايل مختلف از داشتن دندان هاي زيباي خود بي بهره باشند به اين صورت كه فضاي خالي زيادي بين دو دندان آنها وجود داشته باشد در واقع بي دنداني و فضاي خالي ناشي از آن هم داراي ظاهري نامناسب هم در جويدن غذا مشكل‌ساز است. اما در دندانپزشكي زيبايي و ترميمي با استفاده از روش ايمپلنت ميتوان به طرح لبخند زيبا رسيد. در روش ايمپلنت با استفاده از ابزار هاي مختلف يك دندان بسيار زيبا جايگزين فضاي خالي خواهد شد و به آرامش خواهيد رسيد.

ايمپلنت

ايمپلنت ها براي جايگزيني دندان از دست رفته استفاده مي شوند.
در روند ايمپلنت كردن، دندانپزشك پيچ تيتانيومي كوچكي را در محل دندان از دست رفته، وارد استخوان فك مي كند كه به عنوان پايه ي روكش ايمپلنت عمل مي كند.
ايمپلنت از دندان هاي اطراف قابل تشخيص نيست
و پس از پيوند خوردن ايمپلنت با استخوان و بافت هاي مجاور دنداني امن و هميشگي براي بيمار خواهد شد.
بيماران بايد بهداشت دهان و دندان را در طول دوره جاگذاري ايمپلنت دندان به طور كامل رعايت كنند
تا ماده پلاك و ذرات باقي مانده ي غذايي از محل ايمپلنت پاك شوند.

ارتودنسي دندان

يكي از مواردي كه به زيبا شدن دندان هاي شما كمك ميكند و از روش هاي قديمي تر اصلاح طرح لبخند به شمار مي رود ارتودنسي است. در ادامه ميخواهيم به انواع ارتودنسي بپردازيم.

ارتودنسي كلينيك سيمادنت

  • ارتودنسي ثابت

در ارتودنسي ثابت براكت هايي روي هر دندان چسبانده مي شود. اين براكت ها با استفاده از يك سيم به هم متصل مي شوند. بيمار نمي تواند اين ارتودنسي را از دهان خود خارج كند. هدف ارتودنسي ثابت حركت دندان ها و تراز كردن دندان هاي فك بالا با فك پايين است.

  • ارتودنسي متحرك

در اين نوع ارتودنسي از صفحات پلاستيكي استفاده مي شود كه سقف دهان يا كام را مي پوشاند و با يك سيم قوس دار چند دندان را نيز نگه مي دارد. بيمار مي تواند در صورت لزوم مثلا هنگام غذا خوردن آن را از دهان خود خارج كند اين نوع ارتودنسي خيلي باعث حركت دندان ها نمي شود و معمولا براي مشكلات فكي و در سنين پايين استفاده مي شود.

  • ارتودنسي شفاف

در اين نوع ارتودنسي براي ديده نشدن براكت ها از نوع شفاف يا بي رنگ آن استفاده مي شود كه به آن ارتودنسي شفاف گفته مي شود. ارتودنسي شفاف چون كمتر ديده مي شود در بين بزرگسالان خيلي محبوب شده است.

اصلاح طرح لبخند چيست؟

در ابتدا قصد داريم توضيح دهيم كه اصلاح طرح لبخند به چه معني است. دقت نماييد كه اصلاح طرح لبخند در واقع به اين معني است كه شما دندان سالمي داريد اما از ظاهر آن راضي نيستيد. اين موضوع مي تواند به بهم ريختگي دندان شما اشاره نمايد و يا به رنگ نامناسب آن و در بعضي از مواقع به سايز نامناسب دندان شما نيز مربوط خواهد شد، بنابراين اصلاح طرح لبخند يك نوع روش زيبايي بوده و جنبه درماني ندارد.
با وجود توضيحاتي كه در اين خصوص مشخص مي شود، اصلاح طرح لبخند امكان پديد آوردن عوارض و يا تهديداتي براي دندان شما را به دنبال خواهد داشت. در خصوص عوارض اصلاح طرح لبخند مي توان به مسايلي از جمله ارتودنسي، سفيد نمودن و ايمپلنت اشاره نمود. دندانپزشكي زيبايي بر طبق شرايط دهان و دندان شما بهترين مشاوره را اعمال خواهد نمود.

اصلاح طرح لبخند كلينيك سيمادنت

عوارض درمان ارتودنسي در اصلاح طرح لبخند

همانطور كه مي دانيد ارتودنسي به مرتب سازي دندان مشهور است. يكي از مشكلات بسيار مشخص در خصوص ارتودنسي فضاي كوچك فك و كشيدن دندان سالم مي باشد. اگر فضاي كافي براي حركت دندان ها فراهم نباشد دندانپزشك مجبور به كشيدن يك يا چند دندان خواهد شد و اين موضوع به نوعي از ديد منطقي عجيب و يا ناخوشايند به نظر مي رسد.
يكي ديگر از مشكلاتي كه ارتودنسي دندان به وجود مي آورد دشواري در خصوص مسواك زدن صحيح و در نهايت تغيير رنگ دندان شما مي باشد. با توجه به وجود براكت احتمال جمع شدن جرم بر روي دندان ها بسيار است و اين موضوع در نهايت روند پوسيدگي دندان را سريعتر مي نمايد. با رعايت نكات بهداشت جاي نگراني در اين خصوص نخواهد بود.

عوارض روش بيليچنگ در اصلاح طرح لبخند

دندان هايي كه داراي رنگ نامناسب هستند و يا تغيير رنگ داده اند نياز به سفيد نمودن دارند، در روش بيليچينگ براي اصلاح طرح لبخند عموماً از ماده شيميايي استفاده مي شود كه داخل عاج دندان نفوذ مي نمايد و اين موضوع احتمال كم شدن استحكام دندان را به دنبال خواهد داشت. در اصلاح طرح لبخند به روش بليچينگ مي بايست از بهترين دندانپزشك استفاده نماييد، به طور كلي استفاده از اين روش به صورت طولاني مدت توصيه نمي شود. با رعايت بهداشت دهان و دندان مي توان عوارض اين روش را كمتر نمود. به طور كلي پس از سفيد نمودن دندان از خوردن غذاهاي رنگدانه دار پرهيز نماييد.

عوارض روش ايمپلنت دندان در اصلاح طرح لبخند

همانطور كه مي دانيد يكي از جديدترين روش هاي اصلاح طرح لبخند ايمپلنت دندان و در واقع پر نمودن فضاي بدون دندان است. موضوعي كه در اين خصوص اغلب ديده مي شود عدم تحمل بيمار براي پايه هايي است كه در فضاي خالي اعمال مي شود. اين موضوع به صورت كوتاه مدت بوده و پس از يكپارچه سازي ديگر مشكلي نخواهيد داشت. دقت نماييد كه درد ناشي از ايمپلنت دندان اغلب به صورت دوره اي بوده و مي تواند با مصرف مسكن برطرف شود.
مورد بعدي كه از جمله عوارض اصلاح طرح لبخند مطرح شده است موادي است كه در هنگام پرنمودن دندان استفاده مي شود كه به نام كامپوزيت و يا آمالگام مشهور است. اين ماده حاوي جيوه مي باشد و بر طبق بررسي هاي انجام شده جيوه براي بدن انسان ضرر دارد. دقت نماييد كه در اين خصوص هنوز منبع رسمي ديده نشده و از اين مواد به عنوان ماده اي بسيار مقاوم براي پر نمودن دندان استفاده مي شود


برچسب: ارتودنسي، روش درمان ارتودنسي، درمان ارتودنسي،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۵ تير ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۴۵:۵۱ توسط:فاطمه حسن زاده موضوع: نظرات (0)